piątek, 25 października 2013

Międzynarodowy Tydzień Świadomości o Epidermolysis Bullosa

Dzisiejszego dnia zaczynamy Międzynarodowy Tydzień Świadomości o Epidermolysis Bullosa. Na dobrą rzecz sprawy czytając taką nazwę większości z Was zapewne nie wiele to mówi. Czym jest tak na prawdę epidermolysis bullosa?
 Jeśli chcielibyśmy przetłumaczyć to na język polski, powiedzielibyśmy, że jest to pęcherzowe oddzielenie się naskórka. Jest to dosyć rzadka choroba dziedziczna, ponieważ szacuje się występowanie jej na 2/100 000 osób. Jest to dosyć uciążliwa i bolesna choroba, ponieważ osoby te posiadają bardzo wrażliwą skórę, w skutek czego na ciele człowieka zaczynają pojawiać się bolesne pęcherze i rany otwarte przybierające czasem poparzenie 2 bądź 3 stopnia.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tej choroby i zobaczyć jak wygląda dzień z życia człowieka z epidermolysis bullosa, to zapraszamy do przeczytania opowieści Przemysława Sobieszczuka, który opisał taki dzień na swoim blogu: 
http://psobieszczuk1978.blog.pl/2013/05/17/przemyslaw-sobieszczuk-zycie-z-epidermolysis-bullosa-eb-pecherzowe-oddzielanie-sie-naskorka/ 

 Jeśli natomiast chcecie poznać odmiany tej choroby to warto przeczytać artykuł na blogu chorób rzadkich:
http://chorobyrzadkie.blogspot.com/2012/11/epidermolysis-bullosa-simplex-dzieci.html

3 komentarze:

  1. dobrze , że są fundacje bo na panstwo nie ma co liczyć

    OdpowiedzUsuń
  2. Czemu już nie działa blog?

    OdpowiedzUsuń